Skip to content
BETA Hør min historie (Dansk)

EMNE E: Kolonimagt og glemte stemmer 1

Hvad lærer vi i dag? 

Eleverne reflekterer over talerens magt til at sætte en dagsorden. Eleverne skriver politiske (deliberative) taler efter en fastlagt disposition om et selvvalgt emne om Rigsfællesskabet. Eleverne omsætter deres viden om taleskrivning fra de forrige lektioner i praksis. 

Forslag til struktur (45 min.) 


1.     Introduktion af dagens læringsmål og struktur (5 min.) 
2.     Introduktion til opgaven (10 min.)
3.     Taleskrivning (30 min.)

Beskrivelse af øvelser

1.     Introduktion til dagens lektion. 

2.     At holde en tale er også at sætte en dagsorden og give stemme til en sag eller en gruppe. Taleren har mulighed for at rette publikums opmærksomhed derhen, hun eller han vil. Eleverne skal vælge et element ved Rigsfællesskabet eller Danmarks kolonihistorie, som de mener, er vigtigt at fremhæve for klassen. De kan finde inspiration i de tre taler af hhv. Frederikke Slotsager, Smilla Chemnitz og Vida Vetterlain. 

3.     Eleverne skriver individuelle taler. Talerne må maks. vare 3 min. Talerne kan med fordel følge denne udvidede disposition:
a)     Indledning med introduktion af emnet (fx Spiralsagen) 
b)     Sagsfremstilling, hvor sagen vinkles (fx Spiralsagen er et overgreb/kvindeunder-
         trykkelse/ærgerlig misforståelse etc.) 
c)     Opfordring til handling (derfor skal vi sige undskyld/sørge for, det aldrig sker igen etc.)
d)     Argument 1
e)     Argument 2
f)     Argument 3
g)     Opsummering: gentagelse af væsentligste pointe + opfordring til handling.