Skip to content

Jeppe Kofod

Politiker, Socialdemokratiet

14. mar 1974 (49 år)
Steen Brogaard, www.ft.dk

Profil

Jeppe Kofod er en dansk politiker fra Socialdemokratiet, udenrigsminister i regeringen Mette Frederiksen I fra 2019 til 2022. Han var medlem af Folketinget 1998-2014 og herefter af Europa-Parlamentet, hvorfra han i 2019 blev hentet til sin post som udenrigsminister. Fra 1. maj 2023 har han været helt ude af politik for at drive privat rådgivningsvirksomhed.
Jeppe Kofod har en bachelorgrad i socialvidenskab fra Roskilde Universitetscenter, 2004. Under orlov fra Folketinget juli 2006-juni 2007 tog han en mastergrad i Public Administration, Harvard University, 2007. Han var Marshall Memorial Fellow 2004 og Fulbright Fellow 2006-2007.
Læs om Jeppe Kofod på lex.dk

Taler